Gyulai Tematikus Filmnap

 
Három program hattól tízig
 
Két koncert, majd filmvetítés, előtte közönségtalálkozóval; gazdag programot kínál a helyieknek és a városban pihenő turistáknak a szerda este.

A július 28-i este indításaként a helyi zeneiskolások bizonyítják tehetségüket, egyúttal azt, milyen kiváló a képzés a Gyulai Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskolában. Az intézmény Tücsök  zenekara 18 órai kezdettel ad koncertet a Szent Miklós parkban. Prezentálásukban cselló és furulyaszót is hallhatnak az érdeklődők Mozart, Sosztakovics, Händel, Saint-Saens műveiből.
 
A gyulai zeneiskolások fellépését követően mindössze pár lépésnyi sétával a fruzsikáS nevű  formáció koncertjét élvezhetik az érdeklődők. A modern és az akusztikus hangzásvilág, valamint az autentikus magyar népzene vár mindenkit este héttől a gyulai vár tövében lévő Rondella Teraszon. Saját szerzeményeiket, magyar népzenei feldolgozásokat és megzenésített verseket ad elő Erdős Fruzsina és Tóth Zsolt.
 
Ugyanarra nézünk, mégis mást látunk
 
Gyuláról és Gyulán forgott filmek lesznek láthatók szerdán délután a gyulai Almásy-kastélyban, este pedig a helyiek „házi mozija”, a Toldi kerül műsorra. A Gyulai Tematikus Filmnap díjtalan filmnézést biztosít helyieknek és turistáknak egyaránt.

Ugyanarra nézünk, mégis mást látunk a címe annak a tematikus filmnapnak, amely helyszíne a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont. A július 28-i (szerdai) esemény délután kettőkor kezdődik olyan rövidfilmekkel, amelyeknek bármilyen okból közük van a városhoz. Műsorra kerül így többek között olyan drónfelvétel, amely a karanténidőszak alatt készült Gyuláról, de az Erkel emlékház fiataloknak kiírt videó pályázatának két legjobb alkotása, vagy az Erkel Ferenc visszaemlékezései alapján, ugyancsak az emlékházban, az azt működtető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. által forgatott rövidfilm is. Ezek mellett helyi filmkészítők változatos műfajú alkotásai lesznek megtekinthetők. Nem véletlenül kapta a tematikus nap az Ugyanarra nézünk, mégis mást látunk címet: ugyanazt a Gyulát mutatják be a mozgóképek más és más szemmel.
 
A nap délutáni részében 14-20 óra között az Almásy-kastély hűtött fogadóterében, fotelben helyet foglalva láthatják az érdeklődők a videókat. 
 
Az esti programban a gyulai alkotók készítette Toldi című filmet vetítik. A 2019 szeptemberében bemutatott filmnek elsősorban helyi közreműködői vannak (a nagyközönség számára nem ismert szereplők mellett Szabó Tibi és Kara Misa a Magna Cum Laudéból), de feltűnik benne Koncz Gábor, Reviczky Gábor, Kovács István és az erőemelő Fekete László is. A 21 órára hirdetett filmvetítést megelőzően, fél kilenctől egy beszélgetést is rendeznek a film alkotóival.
 
A Gyulai Tematikus Filmnap délutáni és esti eleme is minden érdeklődő számára díjtalanul látogatható. A program megvalósítói szerint az este több egy sima filmvetítésnél; közösségi program, amelyet a gyulaiaknak szerveznek, ám várják arra a városban tartózkodó turistákat is. Az esti, piknik hangulatú vetítés helyszíne a kastélypark. A szervezők – akik ingyenes pereceket is biztosítanak a mozizáshoz – arra biztatják az érdeklődőket, hogy plédekkel, strandszékekkel, egyéb ülőalkalmatosságokkal érkezzenek. A Kastély Kávézó a vetítés végéig nyitva tart. 

Teraszbuli

 

Július 23-án és 24én teraszbuli!
Zenél Hevesi Imi.
Asztalfoglalás ajánlott!
Helyszín: Patrióta Gyulai Kisvendéglő

Strandok éjszakája a Gyulai Várfürdőben

 
Strandok éjszakája – éjszakai wellness fürdőzés – 20.00 – 24.00 óra között
Belépőjegy: 2.200 Ft
Üzemel a Polip medence, Kupolás wellness medence és a Szaunapark, sörös szaunafelöntésekkel
Belépés a Téli főbejáraton
 
2021. IX. Gyulai Végvári Napok a Várfürdőben is!
Július 31. (szombat)
Programok a Várfürdőben11.00 Hívogató a Garagulya Gólyalábasokkal15.00 Fosztogató törökök portyája Tata várának seymenjeivel
 
Augusztus 1. (vasárnap)
 Program a Várfürdőben11.00 Hajdúportya16.00 Négy oltásos bosszú vitéz morva módra (a Calliope Színjátszó Kör előadása)
 
A programok a Gyulai Várfürdő aktuális jegyáraival látogathatók.
A programváltozás jogát fenntartjuk.

Könyvbemutató – Tényleg ilyen India?

 
Könyvbemutató Tényleg ilyen India?
  Vendégünk: Báron Katalin, a kötet szerzője, India szenvedélyes kutatója. Közreműködők: Radnóti Virág és Volent Katalin utazók 2021. július 22. 18.00 óra

Rendezvényeinken való részvétel csak védettségi igazolvány és személyi igazolvány felmutatásával lehetséges.

Térzene koncertek

2021 júliusától a városok, községek nyitott és zárt tereit élő ingyenes klasszikus zenével töltik meg rendszeresen, amely olykor nem várt élményhez juttatja az arra sétálókat. 
 
A cél, hogy minél több érdeklődőt lehessen bevonni a klasszikus zenei kultúra vérkeringésébe aktív muzsikusként és zeneszerető közönségként egyaránt. Ehhez a programhoz csatlakozott Gyula városa is, ahol 30 darab térzene program valósul meg, több helyszínen.
 
 
2021. július 17. 18.00
Rondella Terasz
Gyalogné Veres Katalin és a Gyulai Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola növendékei – “Könnyű és komolyzenei válogatás hegedűn”
 
 
 
2021. július 16. 19.00
Szent Miklós Park
Gyulai Tanár – Diák Vonósnégyes – “Barokktól a Romantikáig”
 

Tisztelgő lövések pénteken a gyulai várból

július 2-án (pénteken) lesz 455 éve, hogy megkezdődött a gyulai vár történetének legfontosabb eseménye, az 1566-os ostrom.
 
Az utóbbi években kialakított hagyománynak megfelelően az ostrom nyitó és záró napján (július 2-án és szeptember 2-án) a vár nyitvatartási idejében minden egész órában korhű lőfegyverekkel leadott lövésekkel tisztelgünk a várat védő vitézek előtt. Mindebben Szabó Árpád hagyományőr van segítségünkre, aki korhű kosztümben nemcsak a fegyvereket süti el, de két lövés között a lovagteremben viselet- és fegyverbemutatót is tart.
 
Július 2-án (a hosszított nyitva tartás, valamint a Várszínház aktuális produkciója miatt) 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 és 17 órakor dördülnek tisztelgő lövések a vár gyilokjárójáról a rendezvénytér irányába. (Ezen a napon már 9-19 óra között tart nyitva a gyulai vár, a Várszínház kérésére azonban 17 órakor zárunk.)
 
Arra kérlek, tájékoztassátok vendégeiteket a tisztelgő lövésekről, valamint arról, hogy ezen a napon olyan szolgáltatással is várjuk a látogatókat, amely a mindennapokban egyébként nem elérhető!
 
A magyarországi végvári rendszerben a 16. század közepére – Eger és Szigetvár mellett – Gyula vált kiemelt jelentőségűvé.
 
1565-1566 fordulóján I. Szulejmán, az Oszmán Birodalom szultánja úgy döntött, hogy míg ő maga a fősereggel a Zrínyi Miklós vezette Szigetvár ellen vonul, sógorát mintegy harmincezer katonával Gyula ellen indítja. Pertev pasa 1566. július 2-án érkezett meg az erősség alá.
 
A gyulai várat és a hozzá tartozó uradalmat akkor már 6 éve Kerecsényi László, korábbi szigetvári kapitány irányította.
 
A török érkeztére nagyjából 1500 magyar és rác lovas és gyalogos, valamint mintegy 600 német gyalog gyűlt össze Gyulán. A tüzérség, az erősség kiterjedéséhez viszonyítva kisszámú volt; csak huszonkét különböző kaliberű ágyú és tarack állt a védők rendelkezésére. A többi Habsburg területtől több száz kilométerre lévő gyulai erődítmény védői nem számíthattak további segítségre.
 
A 63 napon át tartott ostrom – több napos tárgyalást követően – a vár feladásával ért véget (a gyulai vár mindig csak egyezséget követően cserélt gazdát, erőszakkal sosem vették be azt). A védők 1566. szeptember 2-án dél tájban kezdték meg a kivonulást. Gyulától egy mérföldre járhattak, amikor – a megállapodás ellenére – az oszmán katonaság a kivonulókra tört. Kerecsényit elfogták, Nándorfehérvárra hurcolták, majd hamarosan ki is végezték.
 
A vár feladása abban a korban árulásnak számított, ám azzal, hogy több mint két hónapig védte Gyulát külső segítség és felmentés reménye nélkül, az erődítményt pedig az oda beszorult, víz nélkül maradt és járvány tizedelte civil lakosság védelme érdekében adta fel, Kerecsényi László megérdemli, hogy hősként gondoljunk rá.